Přeskočit na obsah Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Tachymetr


Možná jste již všimli, že některé hodinky buď na lunetě či na ciferníku mají vyznačenou stupnici, která již na první pohled s určováním času nemá nic společného.

V některých případech u této stupnice ještě najdete heslo „tachymetr“, tak jako třeba u hodinek na obrázku níže.

Toto heslo tam není náhodně - stupnice opravdu patří tachymetru. Problém je však v tom, že v návodu k  hodinkám s tachymetrem se nanejvýš dočtete, že tato funkce slouží k určování rychlosti. Popis, jak se tachymetr spouští a jak vlastně funguje, však v drtivé většině návodů nenajdete.

Jak tachymetr funguje?

Hodinky s tachymetrem mají i stopky, či chcete-li chronograf, což není náhoda. Stupnice tachymetru bez stopek je totiž téměř k ničemu.

Chcete-li určit přibližnou rychlost pohybujícího se objektu, dejme tomu třeba auta, tak spusťte stopky. Až auto ujede 1 kilometr, tak v ten moment stopky zastavte.  Pak už stačí jediné – podívat se, u které číslice na stupnici tachymetru se vteřinová ručička stopek zastavila. Právě tato číslice označuje přibližnou rychlost jakou se objekt, v našem příkladu auto, pohybovalo.

Nejmenší rychlost, kterou na stupnici tachymetru můžete jednoduše odečíst, což je i z obrázku patrné, je rychlost 60 km/h. Při měření této rychlosti totiž musí vteřinová ručička stopek uběhnout 60 vteřin, oběhne tedy celý ciferník (auto jedoucí rychlostí 60 km/h 1 kilometr ujede právě za 60 vteřin).

Chcete-li měřit rychlost menší než 60 km/h, můžete si pomoci tím, že budete odměřovat kratší vzdálenosti, třeba 0,5 kilometru. Odměřenou rychlost pak vynásobíte měřenou vzdáleností.

Například 0,5 kilometru auto pojede 45 vteřin -> vteřinová ručička ukáže na rychlost 80 km/h -> rychlost vynásobíte ujetou vzdáleností: 80 x 0,5 = 40 -> auto se pohybovalo rychlostí 40 km/h.

Při využití tachymetru na hodinkách však narazíte na jeden zásadní problém. Aby šlo využít tuto funkci, musíte přesně znát, kdy pohybující se objekt urazí vzdálenost 1 kilometru či jinou stanovenou vzdálenost. A to se v běžném životě zjišťuje velmi obtížně. Existují však výjimky, kdy si můžete pomoci „kilometrovými patníky“ či jinými značkami, které najdete například podél železničních tratí, závodních automobilových okruhů či podél dálnic.